Mercedes E Klasa W213 to limuzyna premium z rozstawem osi 2939 mm, bagażnikiem sedana 540 l i gamą silników od 150 KM do 612 KM. Średnie spalanie waha się od około 5,9 l/100 km w oszczędnych dieslach ...
Mercedes Klasa C W206 oferuje benzyny, diesle, miękkie hybrydy i hybrydy plug-in. Według danych katalogowych średnie spalanie dla benzyn to około 6,6–12,5 l/100 km, a dla diesli 5,3–6,0 l/100 km. Ceny...
BMW Serii 5 G30 to limuzyna klasy wyższej średniej produkowana od 2017 roku, dostępna z silnikami o mocy od 184 KM do nawet 635 KM. Spalanie waha się od 2,0 l/100 km w hybrydzie plug-in 530e (przy reg...
Mały akumulator 12 V w hybrydzie ładuje się przy wyłączonym aucie, podłączając czerwony przewód prostownika do bieguna dodatniego, a czarny do masy karoserii. Bezpieczny prąd to zwykle 2–10 A, a w prz...
BMW Serii 3 generacji G20 to sedan (G20) i kombi (G21) sprzedawany od 2019 roku z silnikami benzynowymi, dieslami i hybrydą plug-in. Najpopularniejsze wersje to 320d (190 KM, 4,4 l/100 km), 330i (258 ...
Honda Civic XI jest dostępna jako hatchback i sedan z silnikami 2.0 e:HEV (184 KM), 2.0 i-VTEC (158 KM), 1.5 VTEC Turbo (ok. 180 KM) i Type R (329 KM). Spalanie w cyklu mieszanym zaczyna się od 5,3 l/...
Z huczącym łożyskiem koła nie powinieneś jeździć dłużej, niż to absolutnie konieczne. Orientacyjnie, przy lekkim szumie możesz pokonać jeszcze 500–1000 km, przy wyraźnym huczeniu 200–500 km, a przy mo...
Mazda 3 generacji BP (od 2019 r.) to ładny kompakt dostępny jako hatchback (446 cm, bagażnik 334 l) i sedan (466 cm, bagażnik 450 l). Do wyboru są silniki benzynowe 2.0 o mocach 122 KM, 150 KM M Hybri...
Kia Ceed to kompaktowy samochód produkowany od 2006 roku w trzech generacjach (I: 2006-2012, II: 2012-2018, III: od 2018), dostępny jako hatchback, kombi SW i pro_cee’d. W pierwszej generacji be...
Tylne światła przeciwmgielne włącza się najczęściej przełącznikiem na manetce przy kierownicy, osobnym przyciskiem lub pociąganym pokrętłem – zwykle konieczne jest wcześniejsze włączenie świateł mijan...
Nowego Hyundaia i30 można kupić w cenie od około 86 400 zł (promocja) do około 102 100 zł (cena katalogowa), a jego spalanie – zależnie od silnika i generacji – mieści się w zakresie od 4,3 do 12,2 l/...
Dodatek przeciw krystalizacji AdBlue to koncentrat, który mieszasz z płynem AdBlue w zbiorniku – nie w paliwie. Zapobiega wytrącaniu się kryształów mocznika i powstawaniu osadów w układzie SCR, a niek...
Renault Megane IV, produkowany od 2015 roku, występuje z silnikami od 90 do 300 KM. Realne spalanie w mieście sięga 8 l/100 km dla benzyny i około 5,8 l/100 km dla diesla, a ceny nowych aut zaczynają ...
Opel Astra L to kompaktowy hatchback i kombi z silnikami benzynowymi 1.2 (110–136 KM), dieslem 1.5 (130 KM), hybrydą plug-in 1.6 (180–225 KM) i wersją elektryczną (156 KM). Ceny startują od 82 900 zł,...
Ford Focus Mk4 (2018–2025) na rynku wtórnym kusi rozsądną ceną – od 35 do 60 tys. zł za przyzwoity egzemplarz. Największym powodzeniem cieszy się wersja 1.0 EcoBoost o mocy 125 KM, która realnie spala...
Najwięcej wątpliwości budzi zwykle rozstrzał między danymi katalogowymi a realnymi, zatem zacznijmy od konkretów: według danych z różnych źródeł, wersja 1.8 Hybrid pali średnio 3,3–3,4 l/100 km, a nas...
Silnik 1.3 DIG-T ma dobrą dynamikę i elastyczność, ale jego największe wady to wrażliwość na krótkie trasy, podatność układu PCV na zapychanie, nagar na zaworach dolotowych, problemy z osprzętem turbo...
Volkswagen Golf VIII oferuje szeroką gamę napędów: od 1.0 TSI 90/110 KM, przez 1.5 TSI 130/150 KM i 1.5 eTSI mild hybrid, po 2.0 TDI 115/150 KM oraz mocniejsze odmiany GTI, GTE i R. Realne spalanie wa...
Skoda Octavia IV startuje z ceną około 106 400 PLN, oferuje silniki benzynowe, diesle, mild hybrid, plug-in hybrid i CNG o mocy od 110 do 245 KM. Średnie spalanie wersji benzynowych waha się od 4,3 do...
Do diesla wybierz olej zgodny z instrukcją producenta auta – to w niej znajdziesz właściwą lepkość SAE i najważniejszą homologację OEM. Jeśli Twój samochód ma DPF lub FAP, olej musi być niskopopiołowy...




















