Audi Q3 F3 to druga generacja tego modelu, produkowana od 2018 roku, dostępna w kilku wariantach silnikowych od 150 KM aż po 400-konne RS Q3. W artykule zestawiam dane techniczne poszczególnych wersji, wyjaśniam różnice w spalaniu wynikające z cyklu pomiarowego oraz podaję orientacyjne ceny katalogowe. Dowiesz się też, kiedy quattro faktycznie ma sens, a kiedy to zbędny wydatek.
Audi Q3 F3 – co to za generacja?
Oznaczenie F3 odnosi się do drugiej generacji Audi Q3, która trafiła na rynek w 2018 roku i zastąpiła wcześniejszy model 8U. To kompaktowy SUV, oferowany zarówno w klasycznym nadwoziu, jak i w bardziej stylizowanej odmianie Sportback. Warto od razu zaznaczyć, że dane techniczne obu nadwozi mogą się nieznacznie różnić, dlatego porównując parametry, sprawdź, czy dotyczą one Q3 SUV, czy Q3 Sportback.
W ramach generacji F3 Audi zaproponowało szeroką gamę silników, od podstawowego 1.5 TFSI o mocy 150 KM, przez mocniejsze jednostki 2.0 TFSI, aż po sportową odmianę RS Q3 z pięciocylindrowym silnikiem. Do tego dochodzą warianty dieslowskie oznaczane jako TDI. Taki rozrzut sprawia, że Q3 F3 może być zarówno ekonomicznym autem miejskim, jak i dynamicznym SUV-em do szybszej jazdy.
Kod F3 pozwala jednoznacznie odróżnić tę generację od starszego Q3 8U oraz nowszych modeli. Jeśli szukasz danych technicznych w internecie, zawsze sprawdzaj, czy dotyczą one właśnie tej generacji, bo parametry silników i wyposażenia różnią się między rocznikami.
Dane techniczne Audi Q3 F3
Najprościej porównać wersje Audi Q3 F3 po trzech parametrach, mocy, pojemności silnika i momencie obrotowym. To one w praktyce decydują o charakterze jazdy i przewidywanych kosztach eksploatacji. Poniżej opisuję cztery najczęściej spotykane warianty.
35 TFSI
To podstawowa benzynowa wersja Q3 F3, napędzana silnikiem R4 o pojemności 1498 cm3. Generuje 150 KM (110 kW) oraz 250 Nm momentu obrotowego. Silnik wykorzystuje wtrysk bezpośredni, co przekłada się na rozsądne zużycie paliwa przy zachowaniu wystarczającej dynamiki do codziennej jazdy. Jeśli szukasz auta do miasta i tras krajowych bez wygórowanych wymagań co do przyspieszenia, ta wersja zwykle wystarcza.
35 TDI
Dieslowska odmiana 35 TDI dysponuje silnikiem 2.0 l o mocy również 150 KM, ale za to z wyraźnie wyższym momentem obrotowym wynoszącym 360 Nm. Taki układ sprawia, że auto lepiej radzi sobie przy wyprzedzaniu i na trasie, gdzie liczy się elastyczność silnika, a nie sama liczba koni mechanicznych. Silnik spełnia normę emisji Euro 6e.
45 TFSI quattro S tronic
To wyraźnie mocniejsza propozycja z silnikiem 2.0 l o pojemności 1984 cm3, generująca 245 KM (180 kW) i 370 Nm momentu obrotowego. Wersja ta łączy napęd quattro z dwusprzęgłową skrzynią S tronic, co przekłada się na zauważalnie lepsze osiągi względem 35 TFSI. W części materiałów źródłowych ta sama nazwa handlowa bywa jednak przypisywana mocy 230 KM, co wynika z różnic między rynkami i rocznikami, dlatego przy zakupie warto zawsze zweryfikować dokładne dane w dokumentach konkretnego egzemplarza.
RS Q3
Najmocniejsza odmiana rodziny Q3 F3 wyróżnia się pięciocylindrowym silnikiem 2.5 l, który generuje aż 400 PS (294 kW) oraz 480 Nm momentu obrotowego. RS Q3 jeździ na napędzie quattro i jest skierowany do zupełnie innej grupy kupujących niż wersje bazowe. To auto zorientowane na osiągi, a nie na oszczędną eksploatację, dlatego porównywanie go z 35 TFSI czy 35 TDI pod kątem kosztów użytkowania mija się z celem.
| Wersja | Silnik i moc | Napęd / skrzynia |
|---|---|---|
| 35 TFSI | 1.5 l, 150 KM, 250 Nm | przedni, manualna lub S tronic |
| 35 TDI | 2.0 l, 150 KM, 360 Nm | przedni lub quattro |
| 45 TFSI quattro S tronic | 2.0 l, 245 KM, 370 Nm | quattro, S tronic |
| RS Q3 | 2.5 l R5, 400 PS, 480 Nm | quattro |
Osiągi rosną wraz z mocą, ale nie zawsze proporcjonalnie do wzrostu ceny czy spalania. Dla przykładu wersje z silnikiem 2.0 TDI o mocy 190 KM osiągają przyspieszenie 0-100 km/h w około 8,0 sekundy, podczas gdy mocniejsze warianty 45 TFSI quattro w niektórych zestawieniach osiągają ten sam wynik w około 5,8 sekundy. Prędkość maksymalna dla 45 TFSI quattro w zależności od źródła podawana jest jako 235 lub 237 km/h, co pokazuje, że nawet drobne różnice homologacyjne wpływają na ostateczne dane katalogowe.
Spalanie Audi Q3 F3?
Tutaj pojawia się częsty punkt sporny. Zużycie paliwa dla tego samego wariantu potrafi się różnić w zależności od tego, czy dane pochodzą z cyklu WLTP, czy starszego NEDC. Nie są to wartości, które można ze sobą bezpośrednio zestawiać, mimo że dotyczą tego samego silnika.
WLTP to nowszy, bardziej zbliżony do rzeczywistej jazdy standard pomiaru, uwzględniający więcej zmiennych warunków drogowych. NEDC, choć wciąż pojawia się w części archiwalnych katalogów, był oparty na łagodniejszym profilu jazdy i dawał niższe wartości spalania, które w praktyce rzadko udawało się osiągnąć na drodze.
| Cykl | Charakterystyka | Ryzyko błędu |
|---|---|---|
| NEDC | starszy, łagodniejszy profil jazdy | zaniżone wartości spalania |
| WLTP | bardziej realistyczny, uwzględnia zmienne warunki | trudny do porównania z danymi archiwalnymi |
Nie porównuj spalania podanego w cyklu NEDC z wartością WLTP dla innej wersji lub innego rocznika. Taka konfrontacja prowadzi do błędnych wniosków o oszczędności auta, ponieważ różnica między cyklami może wynosić nawet kilkanaście procent, niezależnie od samego silnika.
W praktyce silniki 2.0 TFSI i RS Q3 są projektowane pod kątem osiągów, nie niskiego zużycia paliwa. Jeżeli zależy ci przede wszystkim na ekonomii, wersje 35 TFSI lub 35 TDI będą bardziej przewidywalnym wyborem niż mocniejsze warianty benzynowe z napędem quattro. Diesel 35 TDI zwykle sprawdza się lepiej na długich, autostradowych trasach, natomiast przy typowo miejskim użytkowaniu i krótkich dystansach jego przewaga nad benzyną często się zaciera, a koszt zakupu bywa wyższy.
Ceny Audi Q3 F3?
Ceny katalogowe Audi Q3 F3 zależą przede wszystkim od wersji silnikowej, napędu i poziomu wyposażenia. W dostępnych materiałach cenowych pojawia się konkretna wartość dla wersji Q3 Advanced 35 TDI 150 KM z siedmiobiegową skrzynią S tronic, wynosząca 197 100 zł brutto. To dobry punkt odniesienia dla porównania z innymi konfiguracjami.
Dla nowych egzemplarzy Audi Q3 w jednym z zestawień cenowych próg wejścia zaczyna się od poziomu około 188 tys. zł, choć wartość ta ma charakter orientacyjny i może się zmieniać w zależności od aktualnej oferty, promocji czy dostępnego pakietu wyposażenia. Zanim zdecydujesz się na konkretną konfigurację, sprawdź aktualny cennik u dealera, ponieważ ceny modeli premium potrafią się zmieniać częściej niż w segmencie popularnym.
Cena katalogowa zwykle nie obejmuje pełnej konfiguracji opcjonalnej. Pakiety wyposażenia, felgi, systemy multimedialne czy asystenty kierowcy mogą realnie podnieść cenę o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych względem wersji bazowej.
| Wersja | Cena katalogowa brutto | Uwagi |
|---|---|---|
| 35 TDI Advanced 150 KM S tronic | 197 100 zł | konkretna, potwierdzona wartość |
| Nowe modele Q3 (poziom wejściowy) | od ok. 188 tys. zł | wartość orientacyjna, zależna od oferty |
Quattro czy napęd przedni?
Napęd quattro poprawia trakcję, szczególnie na śliskiej nawierzchni oraz przy większej mocy silnika, jaką oferuje 45 TFSI. Ma to jednak swoją cenę, dosłownie i w przenośni. Dodatkowe elementy układu napędowego zwiększają masę auta, co zwykle przekłada się na wyższe spalanie w porównaniu z wersją FWD tego samego silnika.
Jeżeli większość twoich tras to jazda miejska po suchych, dobrze utrzymanych drogach, napęd przedni w wersji 35 TFSI czy 35 TDI zwykle w zupełności wystarcza i pozwala ograniczyć koszty zarówno zakupu, jak i eksploatacji. Quattro zaczyna mieć sens tam, gdzie liczy się stabilność przy większej mocy, częsta jazda w trudniejszych warunkach zimowych albo górski profil tras.
Nie traktuj quattro jako uniwersalnie lepszego wyboru tylko dlatego, że kojarzy się z wyższą klasą czy większym bezpieczeństwem. W typowej jeździe miejskiej bez dodatkowych potrzeb trakcyjnych to głównie wyższy koszt zakupu i eksploatacji bez realnej korzyści.
Którą wersję Audi Q3 F3 wybrać?
Wybór konkretnej wersji Q3 F3 warto oprzeć nie na samej liczbie koni mechanicznych, lecz na realnym profilu jazdy. Jeżeli codziennie pokonujesz krótkie dystanse w mieście i zależy ci na niskich kosztach eksploatacji, 35 TFSI z napędem przednim to rozsądny punkt startowy. Dla kierowców pokonujących dużo kilometrów na trasie, zwłaszcza autostradowej, lepiej sprawdzi się 35 TDI dzięki wyższemu momentowi obrotowemu i korzystniejszemu spalaniu przy stałej prędkości.
Jeśli zależy ci na wyraźnie lepszej dynamice i akceptujesz wyższe spalanie oraz wyższą cenę zakupu, 45 TFSI quattro S tronic oferuje realną przewagę w osiągach i trakcji. RS Q3 z kolei to propozycja dla osób, które traktują SUV-a jako auto sportowe, a nie narzędzie do oszczędnej, codziennej eksploatacji. Sam zwróciłbym uwagę przede wszystkim na to, jak długie trasy pokonuję najczęściej, bo to ten parametr, a nie sama moc silnika, najlepiej odpowiada na pytanie, która wersja się opłaci.
Przy porównywaniu ofert nie opieraj się wyłącznie na jednej wartości spalania znalezionej w internecie. Sprawdź, czy dotyczy ona cyklu WLTP czy NEDC, jakiego rocznika i jakiej dokładnie wersji silnikowej. Dopiero taka analiza pozwala realnie ocenić, czy dana konfiguracja Audi Q3 F3 mieści się w twoim budżecie eksploatacyjnym.




