Strona główna / Motoryzacja / Kia Sorento IV – dane techniczne, spalanie, cena

Kia Sorento IV – dane techniczne, spalanie, cena

Nowoczesny SUV Kia Sorento zaparkowany na minimalistycznej ulicy miejskiej, widok na dynamiczny grill pojazdu.

Kia Sorento IV to jeden z tych modeli, przy których łatwo się pogubić w danych technicznych, bo w zależności od źródła spalanie potrafi się różnić nawet czterokrotnie. W tym artykule znajdziesz uporządkowane dane techniczne, realne rozbieżności w spalaniu WLTP oraz ceny nowych egzemplarzy z podziałem na wersje silnikowe. Sprawdzisz też, kiedy PHEV faktycznie się opłaca, a kiedy lepiej wybrać zwykłą hybrydę.

Czym jest Kia Sorento IV?

Sorento IV to czwarta generacja dużego SUV-a Kia, produkowana od 2020 roku. Nadwozie ma 5 drzwi, a auto plasuje się w segmencie SUV-ów klasy średniej, konkurując z modelami takimi jak Hyundai Santa Fe czy Škoda Kodiaq. W praktyce oznacza to samochód nastawiony na rodziny, które potrzebują dużo miejsca oraz elastyczności w konfiguracji siedzeń.

Ta generacja wyróżnia się szeroką gamą napędów. Znajdziesz tu zarówno pełne hybrydy HEV, jak i wersje plug-in PHEV, a w niektórych wariantach rynkowych także silniki wysokoprężne. To ważne, bo od wyboru napędu zależy nie tylko spalanie, ale też cena zakupu i sposób codziennej eksploatacji.

Model doczekał się faceliftingu w 2024 roku, co oznacza, że część danych technicznych i dostępnych wersji może się różnić między egzemplarzami sprzed i po odświeżeniu. Przy sprawdzaniu konkretnej oferty zawsze warto zweryfikować rocznik produkcji.

Jakie są wymiary Kia Sorento IV?

Sorento IV to spore auto, co widać już na pierwszy rzut oka. Długość nadwozia wynosi około 4810–4815 mm w zależności od wersji i źródła danych, szerokość to 1900 mm, a wysokość 1700 mm. Rozstaw osi wynosi 2815 mm, co przekłada się na sporo miejsca dla pasażerów w drugim rzędzie siedzeń.

Te gabaryty mają praktyczne znaczenie przy codziennym użytkowaniu. Manewrowanie w ciasnym garażu podziemnym czy parkowanie równoległe na wąskiej ulicy bywa trudniejsze niż w przypadku kompaktowych SUV-ów. Jeżeli szukasz auta do jazdy głównie po mieście, warto to wziąć pod uwagę już na etapie jazdy próbnej.

Parametr Wartość Uwagi
Długość 4810–4815 mm zależnie od wersji i rocznika
Szerokość 1900 mm bez lusterek
Wysokość 1700 mm zależnie od napędu
Rozstaw osi 2815 mm wpływa na przestrzeń w kabinie

Silniki i napędy w Sorento IV

Podstawą dla wersji hybrydowych jest silnik benzynowy 1.6 T-GDI z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa. To on napędza zarówno wersję HEV, jak i PHEV, choć w obu przypadkach jest wspomagany innym układem elektrycznym i inaczej dostrojony pod kątem mocy.

W części rynków i roczników dostępny był również silnik wysokoprężny 2.2 CRDi, generujący około 201–202 KM. Diesel bywa wybierany przez kierowców pokonujących duże przebiegi, głównie trasowe, gdzie niższe opory jazdy przekładają się na korzystne zużycie paliwa przy stałej prędkości.

HEV, czyli pełna hybryda

Wersja HEV nie wymaga ładowania z gniazdka. Bateria doładowuje się podczas jazdy i hamowania, a układ elektryczny wspiera silnik spalinowy głównie przy ruszaniu i jeździe miejskiej. Moc systemowa w zależności od źródła wynosi od 215 do 239 KM.

To rozwiązanie sprawdza się dobrze u kierowców, którzy nie mają dostępu do ładowarki w garażu czy przy pracy, a mimo to chcą ograniczyć spalanie względem klasycznego silnika spalinowego.

PHEV, czyli hybryda plug-in

PHEV to wariant z większą baterią, którą ładuje się z zewnętrznego źródła zasilania. Moc systemowa w źródłach waha się między 253 a 265 KM, a auto może przejechać kilkadziesiąt kilometrów w trybie czysto elektrycznym. Właśnie ta możliwość odpowiada za najniższe wskazania spalania WLTP w całej gamie Sorento IV.

PHEV ma sens ekonomiczny głównie wtedy, gdy auto jest regularnie ładowane. Bez codziennego podłączania do prądu bateria szybko się rozładowuje, a wtedy samochód jeździ głównie na silniku spalinowym obciążonym dodatkową masą akumulatora. W takiej sytuacji realne spalanie może być wyższe niż w zwykłej hybrydzie HEV.

Spalanie Kia Sorento IV według WLTP

Tu pojawia się największa rozbieżność w dostępnych danych. Zależnie od wersji silnikowej i sposobu pomiaru, spalanie WLTP w źródłach wynosi od 1,6 l/100 km dla wersji PHEV aż do 6,8 l/100 km dla wersji spalinowej lub HEV w cięższej konfiguracji z napędem 4WD. Ta różnica nie wynika z błędu, tylko z odmiennej natury napędów.

Emisja CO2 również jest mocno zróżnicowana i w zależności od wersji mieści się w przedziale od 37 do 169 g/km. Niska wartość dotyczy oczywiście PHEV liczonego łącznie z jazdą na prądzie, a wyższa – wersji czysto spalinowych lub HEV pracujących głównie na silniku benzynowym.

Wartości WLTP są wynikiem testu laboratoryjnego, a nie gwarancją rzeczywistego spalania na drodze. W praktyce jazda w mieście, przy niskich temperaturach czy z pełnym obciążeniem auta może znacząco podnieść realne zużycie paliwa względem danych katalogowych. Traktuj WLTP jako punkt odniesienia do porównywania wersji, a nie jako obietnicę konkretnego wyniku.

Oto jak w praktyce wygląda porównanie trzech głównych wariantów napędowych dostępnych w Sorento IV.

Wersja Spalanie WLTP Wymaga ładowania
PHEV od ok. 1,6 l/100 km tak
HEV ok. 6,4–6,8 l/100 km nie
Diesel 2.2 CRDi zbliżone do HEV, zależnie od wersji nie

Ile kosztuje nowe Sorento IV?

Ceny nowych egzemplarzy w dostępnych źródłach zaczynają się od około 202 tysięcy złotych. To wartość orientacyjna, dotycząca zwykle podstawowej wersji wyposażenia i najprostszej konfiguracji napędu. W jednej z konkretnych ofert dealerskich znaleźć można wersję 1.6 T-GDi HEV o mocy 215 KM, ze skrzynią automatyczną 6AT i napędem 4WD, wycenioną na 255 900 zł.

Różnica między tymi dwiema kwotami dobrze pokazuje, jak mocno cena Sorento IV zależy od konkretnej konfiguracji. Napęd na cztery koła, mocniejszy wariant hybrydowy czy dodatkowe pakiety wyposażenia potrafią podnieść cenę o kilkadziesiąt tysięcy złotych względem wersji bazowej.

Podane kwoty mają charakter orientacyjny i mogą się zmieniać w czasie oraz różnić między dealerami. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić aktualny cennik oraz dostępne promocje bezpośrednio u sprzedawcy.

Ile miejsca ma bagażnik Sorento IV?

Pojemność bagażnika w Sorento IV mocno zależy od konfiguracji siedzeń, co ma szczególne znaczenie dla rodzin rozważających wariant z 6 lub 7 miejscami. Przy rozłożonym trzecim rzędzie siedzeń bagażnik kurczy się do zaledwie około 187 litrów, co w praktyce wystarcza na kilka toreb zakupowych, ale niewiele więcej.

Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność rośnie znacząco, do 2011 lub nawet 2100 litrów w zależności od źródła danych. Jeżeli często wozisz dużo bagażu, ale rzadko korzystasz z trzeciego rzędu siedzeń, warto rozważyć wersję 5-osobową, gdzie bagażnik pozostaje większy nawet przy rozłożonych fotelach drugiego rzędu.

Jak liczba miejsc wpływa na praktyczność?

Wersja 5-miejscowa oferuje najbardziej przewidywalną i największą przestrzeń bagażową na co dzień. Wariant 7-miejscowy sprawdza się przy okazjonalnym przewożeniu większej liczby osób, ale kosztem miejsca na bagaż, gdy trzeci rząd jest w użyciu. Wariant 6-miejscowy, z pojedynczymi fotelami w drugim rzędzie, bywa wygodniejszym kompromisem dla rodzin z dziećmi wymagającymi fotelików.

Jakie są osiągi Sorento IV?

Osiągi różnią się w zależności od wersji silnikowej i napędu. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w źródłach mieści się w przedziale od 8,6 do 9,2 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi od 193 do 202 km/h. Mocniejsze warianty PHEV zwykle przyspieszają nieco szybciej dzięki dodatkowemu wspomaganiu silnika elektrycznego, choć różnica nie jest ogromna.

W praktyce oznacza to, że Sorento IV nie jest autem sportowym, ale oferuje osiągi w pełni wystarczające do jazdy autostradowej, wyprzedzania czy wjazdu na drogę szybkiego ruchu z pełnym obciążeniem pasażerami i bagażem.

HEV czy PHEV – którą wersję wybrać?

To pytanie pojawia się najczęściej wśród osób porównujących oferty Sorento IV. Odpowiedź zależy w praktyce od jednego czynnika, a mianowicie od tego, czy masz regularny dostęp do ładowarki.

Jeżeli codziennie parkujesz w miejscu z możliwością podłączenia auta do prądu, PHEV pozwoli realnie obniżyć koszty paliwa, zwłaszcza przy jeździe głównie po mieście na krótkich dystansach. Jeżeli ładowanie jest niemożliwe lub sporadyczne, sensowniejszym wyborem będzie HEV, które nie wymaga żadnej dodatkowej infrastruktury i zapewnia stabilnie niższe spalanie od klasycznego silnika spalinowego bez wspomagania elektrycznego.

Zanim podejmiesz decyzję, warto przejść przez kilka pytań, które pomogą dopasować wersję do sposobu użytkowania.

  • Czy masz dostęp do ładowarki w domu, pracy lub w pobliżu miejsca zamieszkania?
  • Czy większość tras to krótkie, miejskie dystanse, czy raczej długie trasy autostradowe?
  • Czy potrzebujesz 5, 6 czy 7 miejsc, i jak często korzystasz z trzeciego rzędu?
  • Czy zależy ci na napędzie 4WD, czy wystarczy wersja z napędem na jedną oś?
  • Jaki budżet zakładasz, uwzględniając różnicę cenową między wersjami HEV a PHEV?

Diesel 2.2 CRDi, tam gdzie jest dostępny, pozostaje interesującą opcją dla kierowców pokonujących duże przebiegi trasowe, gdzie stały, ekonomiczny styl jazdy sprzyja niższemu zużyciu paliwa niż w przypadku hybryd obciążonych dodatkową masą baterii.

Czego nie robić przy porównywaniu ofert Sorento IV?

Najczęstszym błędem jest zestawianie ceny promocyjnej jednej wersji z ceną katalogową zupełnie innej konfiguracji. Kwota 202 tysiące złotych i 255 900 zł mogą dotyczyć zupełnie różnych silników, napędów i pakietów wyposażenia, więc porównywanie ich wprost prowadzi do błędnych wniosków o realnym budżecie.

Drugim częstym błędem jest traktowanie spalania WLTP jako gwarancji rzeczywistego zużycia paliwa. Wartość 1,6 l/100 km dla PHEV dotyczy cyklu testowego z pełną baterią, a nie codziennej jazdy bez ładowania. Trzecim błędem jest ignorowanie rocznika i pomijanie faktu, że facelifting z 2024 roku mógł zmienić dostępne wersje silnikowe oraz ich parametry względem wcześniejszych egzemplarzy.

Ostatnia pułapka dotyczy bagażnika. Porównywanie pojemności 2011 litrów jednej oferty z 187 litrami innej bez sprawdzenia, czy dotyczą tej samej konfiguracji siedzeń, prowadzi do mylnego wrażenia, że jeden egzemplarz jest znacznie mniej praktyczny od drugiego, podczas gdy różnica wynika wyłącznie z ułożenia foteli.